Relacje

SEMINARIUM WYJAZDOWE DO PRAGI CZESKIEJ W DNIACH 20-23 MAJA 2012 R.
W RAMACH CYKLU „POZNAJEMY NASZYCH SĄSIADÓW”

Zgodnie z planem, o godz. 6.45 20 maja stawili się na miejscu zbiórki wszyscy uczestnicy wyjazdu w liczbie 43. Po kilku godzinach wygodnej podróży, w czasie 2-godzinnej przerwy we Wrocławiu duża część uczestników wycieczki obejrzała Panoramę Racławicką, pozostali podziwiali uroki Starego Miasta z jego zabytkami. Po przerwie zmierzaliśmy do miejsca zakwaterowania, podziwiając po drodze piękno mijanych okolic, coraz bardziej górzystych. Nocleg w Piechowicach poprzedzony obiadokolacją i spacerem po pięknym lesie okazał się wygodny, chociaż za krótki, bo trzeba było wcześnie wstać, aby jak najwcześniej dotrzeć do Pragi.

W drodze z Wrocławia dołączył do nas przewodnik - pan Wiesław, który pilotował i oprowadzał nas po Pradze. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od historycznego wzgórza Hradczany: obejrzeliśmy urzekającą panoramę miasta, kompleks klasztorny na Strahovie z niezwykle cenną biblioteką, gotycką Katedrę Św.Wita, romańską Bazylikę Św. Jerzego i Stary Zamek Królewski, zarówno z zewnątrz, jak i niektóre sale, z imponującą Salą Władysławowską. Zadziwiły nas schody jeździeckie, po których jeźdźcy wjeżdżali na koniach na turnieje i podziwialiśmy „maleńką” salę sejmową. Jeszcze tylko Złota Uliczka - jeden z symboli Pragi i dostaliśmy pół godziny odpoczynku w pięknym parku z pawiami, złotymi rybkami i sześcioma drzemiącymi sowami-puchaczami. Most Karola, który był następnym punktem programu, jest najbardziej znanym obiektem tego pięknego miasta. Został zbudowany w końcu XIV wieku jako most kamienny / z piaskowca/ w stylu gotyckim, zakończony z obydwu stron gotyckimi wieżami. Ozdobiony jest 30 grupami figur - rzeźb, głównie barokowych, przedstawiających świętych kościołów chrześcijańskich. Ta galeria pod gołym niebem robi wielkie wrażenie i przyciąga tłumy turystów z całego świata.

Nie bez trudności dotarliśmy do miejsca noclegu na przedmieściach Pragi, ale po smacznej obiadokolacji i zakwaterowaniu, większość uczestników wyjazdu wyruszyła na nocne zwiedzanie Pragi, które zakończyło drugi dzień wycieczki.

Drugi dzień zwiedzania Pragi także obfitował w wiele interesujących obiektów. Widzieliśmy m.in. Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej z Praskim Dzieciątkiem Jezus / niestety, tylko z przedsionka przez szybę, z powodu trwającego nabożeństwa/. Woskową figurką Jezusa opiekują się zakonnice m.in. zmieniając jej kosztowne stroje. Na Małej Stranie podziwialiśmy też Kościół Św. Mikołaja z przepięknymi freskami. Po spacerze przez Most Karola znaleźliśmy się na praskim Starym Mieście. A tam rozpoczęliśmy od obejrzenia Klementinum -potężnego kompleksu gmachów dawnej siedziby Jezuitów mieszczącego obecnie Czeską Bibliotekę Narodową. Potem był spacer po dawnej dzielnicy żydowskiej zw. Jozefov z dużą ilością synagog i cmentarzem. Cały czas, podobnie jak poprzedniego dnia, nasz przewodnik przekazywał nam bardzo dużo wiadomości na temat historii, architektury i sztuki Czech, ale także zwyczajów i obyczajów naszych południowych sąsiadów. W ramach edukacji kulturalnej obejrzeliśmy ciekawy pomnik Franza Kafki. Następnym etapem zwiedzania był Rynek Starego Miasta z pomnikiem Jana Husa, kolejnymi przepięknymi kościołami i interesującym ratuszem, na którego ścianie znajduje się słynny Praski Orloj - wielki zegar astronomiczny z 1490 r. Tłumy turystów gromadzą się o pełnych godzinach przed słynnym zegarem, aby obejrzeć krótki spektakl z udziałem figur 12 apostołów i usłyszeć hejnał z wieży ratuszowej. My też go z zainteresowaniem obejrzeliśmy.

Z Rynku udaliśmy się w okolice Karolinum - kompleksu budynków Uniwersytetu Praskiego, jednego z najstarszych w Europie. Budynki powstawały od gotyku do wieku XIX, można oglądać piękny gotycki wykusz na jednej ze ścian. Tuż obok znajduje się Teatr Stanowy - najstarszy czeski teatr operowy. Po krótkim spacerze znaleźliśmy się na Placu Wacława. Jest to 60-metrowej szerokości bulwar zakończony monumentalnym gmachem Muzeum Narodowego. Plac Wacława upodobali sobie nie tylko turyści, odbywały się tu manifestacje, demonstracje i protesty m.in. poprzedzające aksamitną rewolucję w 1989r. Miało tu miejsce także wiele innych historycznych wydarzeń narodu czeskiego. Największe wrażenie robią, podobnie jak w całej Pradze, urocze secesyjne budynki wokół placu. Na Placu przed Muzeum stoi olbrzymi konny pomnik Św. Wacława, patrona Czech i Pragi. Po przerwie na drobne zakupy wróciliśmy pełni wrażeń na miejsce noclegu i wypoczywaliśmy przed czekającą nas następnego dnia całodzienną podróżą do Warszawy. Podróż przebiegła bez trudności i o 21.30 wylądowaliśmy na ulicy Rynkowej w Ursusie, gdzie na większość wycieczkowiczów czekały stęsknione rodziny. Uczestnicy wyjazdu wrócili z poczuciem dobrze zrealizowanego programu tego Seminarium wyjazdowego. Jesteśmy wdzięczni pani Prezes Weronice Zwierzyńskiej za pomysł i organizację tego wspaniałego wyjazdu.